‘Türkiye, yerli çip üretimine kavuşmalı’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, pandemi nedeniyle tedariğinde sorun yaşanan ve pek çok sektörde üretimi aksatan çip konusunda aynı zamanda ciddi bir büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

‘Türkiye, yerli çip üretimine kavuşmalı’

İSO, çip konusunda sıkıntıları ve çözüm yollarını, düzenlediği 'Tedarik Zincirlerinde Çipler' konulu panelde ele aldı. Erdal Bahçıvan'ın ev sahipliğinde video konferans yoluyla gerçekleştirilen panele, konuk konuşmacı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri, panelistler ve çok sayıda sanayici katıldı. Bahçıvan konuşmasında şunları söyledi:

“Geçen ocakta dünyada 40 milyar dolarlık çip satıldı. Üreticiler artan talebe yetişemiyor. ABD ve Çin arasındaki çip savaşı ve dev teknoloji firmalarının çip yatırımları da 2020'li yıllarda dünya teknoloji haritasında büyük değişime neden olacak. Türkiye olarak küresel rekabet koşullarında yaşanan bu değişimleri kenardan izleme lüksümüz yok. Ülkemiz, en kısa sürede en son teknoloji ve bilgi birikimiyle donanmış bir yerli çip üretimine kavuşmalı.”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır da, “Nesnelerin internetinin yaygınlaşmasıyla ihtiyaç daha da artacak. Başarıya ulaşmak için özel sektörle doğru planlama ve koordinasyon halinde hareket edelim” dedi.

Milliyet

Bu haber 08.04.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.milliyet.com.tr
Haberi Kaynağında Oku

Milliyet

Bu haber Milliyet kaynağından 08.04.2021 tarihinde alınmıştır.
https://www.milliyet.com.tr
https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/turkiye-yerli-cip-uretimine-kavusmali-6476289