Fahrettin Koca hangi koronavirüs aşısını oldu, BionTech mi, CoronaVac mı?

Koronavirüs aşısı için gözler Sağlık Bakanlığı'na çevrilmişti. Beklenen haber geldi ve korona aşısı için tarih verildi. Bakan Fahrettin Koca canlı yayında ilk koronavirüs aşısını oldu. Vatandaşlar covid-19 aşısının hangi ülkeye ait olduğunu merak ediyor. Peki, Bakan Koca'ya yapılan aşı hangi ülkenin?

Fahrettin Koca hangi koronavirüs aşısını oldu, BionTech mi, CoronaVac mı?

Uygulanmaya başlayan korona aşısı hangi ülkeye ait; Almanya, İngiltere, ABD, Çin? Sağlık Bakanlığı Türk doktorların kurucuları olduğu Almanya merkezli BionTech ile ABD merkezli ABD'li ilaç firması Pfizer'in geliştirdiği aşı için anlaşma yapıldığını bildirmişti. Çin'in geliştirdiği CoronaVac aşısı ise Türkiye'ye getirilmişti. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüs aşısını olan ilk kişi oldu. İşte, Türkiye'ye gelen ve uygulanmaya başlayacak korona aşısı...

BAKAN FAHRETTİN KOCA HANGİ KORONAVİRÜS AŞISINI OLDU?

Çin'in geliştirdiği korona aşısının Türkiye'ye gelmesi ve BionTech ile anlaşıldığı haberleri kısa süre önce gündeme gelmişti. 13 Ocak Çarşamba akşamı covid-19 aşı gündemi ile acil toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca, aşılama işleminin 14 Ocak günü başlayacağını belirtti. Aynı zamanda Fahrettin Koca canlı yayında koronavirüs aşısı oldu.

Koca'nın aşılama işlemi sonrası sosyal medyada 'Fahrettin Koca hangi aşıyı oldu?' sorusuna yanıt arar oldu. Fahrettin Koca, Çinli SinoVac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısını oldu.

Diğer yandan bilinen başarılılık oranı yüksek olan Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Pfizer aşıları da bulunuyor.

Milliyet

Bu haber 13.01.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.milliyet.com.tr
Haberi Kaynağında Oku