İspanya'da Covid-19 nedeniyle hastanelerdeki yoğunluk artıyor

Ülkedeki durumun endişe verici olduğunu belirten Sağlık Bakanı İlla, "Vaka sayılarında çok ciddi artışlar var. Hastanelerdeki yoğunluk artıyor" dedi.

İspanya'da Covid-19 nedeniyle hastanelerdeki yoğunluk artıyor

İspanya'da yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında son iki haftadır devam eden yeni vaka sayılarındaki artış, sol koalisyon hükümetine göre endişe verici boyuta ulaştı.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, son 24 saatte virüs nedeniyle 195 kişi hayatını kaybetti, 38 bin 869 yeni vaka tespit edildi.

Ülkede salgın sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 52 bin 878'e, toplam vaka sayısı da 2 milyon 176 bin 89'a ulaştı.

İspanya genelinde her 100 bin kişide tespit edilen ortalama Covid-19 vaka sayısı 492'ye çıktı. Bu sayı, Covid-19 önlemlerin gevşetildiği Noel dönemi öncesine denk gelen 10 Aralık'ta 188'e kadar gerilemişti.

"GRİP VAKALARI YOK DENECEK KADAR AZ"

Sağlık Bakanı Salvador İlla, Covid-19'la ilgili ülkedeki mevcut durumu değerlendirdi.

Ülkedeki durumun çok endişe verici olduğunu vurgulayan İlla, "Vaka sayılarında çok ciddi artışlar var. Hastanelerdeki yoğunluk artıyor. Vatandaşlardan, yaşadıkları özerk yönetimlerin getirdikleri kısıtlamalara titizlikle saygı göstermesini istiyorum. Virüse karşı mücadelede tek yol bu" ifadesini kullandı.

İlla, İspanya'da bu yıl grip vakalarının ise yok denecek kadar az olduğu bilgisini de paylaştı.

ÖNLEMLER GENİŞLETİLDİ

Covid-19'da yeni vaka sayılarındaki artışlar sebebiyle Endülüs, Madrid, Bask, Rioja, Navarra, Balear Adaları ve Asturias gibi bazı özerk yönetimler, 25 Ekim 2020'den bu yana ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal (OHAL) gereği gece sokağa çıkma kısıtlamaları ile en fazla 6 kişiye kadar bir araya gelme önlemlerini genişletti.

İşletme sahiplerinin ve çalışanların tepkisini çekmesine rağmen bazı özerk yönetimlerde bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin kapatılması ya da çalışma saatlerinin kısaltılması uygulaması yeniden başladı.

İspanya'da 27 Aralık 2020'de başlayan Covid-19 aşılaması kapsamında şimdiye kadar 1 milyon 103 bin 700 doz aşının ülkeye ulaştığı ve aşı yapılanların sayısının 570 binin üzerinde olduğu bildirildi.

"MUTASYONLU VİRÜS DAHA DİRENÇLİ"

NTV

Bu haber 13.01.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.ntv.com.tr
Haberi Kaynağında Oku